Hubertus Okręgu Rzeszowskiego 26 – 27.10.2024 r.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w Kościele p.w. św Huberta w Miłocinie – Rzeszowie. Przy udziale pocztów sztandarowych wszystkich kół łowieckich okręgu, Zarządu Okręgowego, Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej oddziału rzeszowskiego, przy dźwiękach rogów myśliwskich mszę celebrował ks. Sylwester Dziedzic – kapelan PZŁ. Wśród obecnych na tej uroczystości był również  Łowczy Krajowy kol. Eugeniusz Grzeszczak. Nasze Koło reprezentował poczet sztandarowy w składzie: kol. Stanisław Siuzdak, kol. Zbigniew Olechowski oraz kol. Sławomir Łuc.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na terenie G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa. Tutaj uroczystości hubertowskie połączono z Targami Łowiectwa i Leśnictwa „Carpathia Hunting & Guns”. Po wprowadzeniu sztandarów przystąpiono do ceremoniału pasowania na myśliwskiego. Tego zaszczytu dostąpiły tym razem same Diany. Następnie przystąpiono do uhonorowania medalami zasłużonych członków PZŁ. Wręczenia odznaczenia dokonywał Członek Kapituły Odznaczeń Łowieckich kol. Tomasz Nowak (wiceprezes Naczelnej Rady Łowieckiej). Zgodnie z hierarchią przystąpiono od wręczania odznaczenia – Honorowy Żeton Zasługi – ZŁOM. Wśród odznaczonych tym najwyższym wyróżnieniem był Prezesa naszego Koła kol. Stanisława Bukowskiego. Złote Medale Zasługi Łowieckiej  z naszego Koła otrzymali: kol. Emil Siuzdak oraz kol. Ryszard Siuzdak. Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej został uhonorowany kol. Stanisław Siuzdak, natomiast Brązowym Medalem kol. Zbigniew Olechowski. Łowczy Okręgowy kol. Tomasz Kulesza wręczył również medal 50-lecia przynależności do PZŁ kol. Ryszardowi Siuzdakowi. Odznaczonym kolegom gratulujemy.

W drugim dniu święta myśliwych oraz Targów Łowiectwa i Leśnictwa miał miejsce ciekawy akcent związany z promocją naszego Koła. Kol. Przemysław Andryśkiewicz znalazł się wśród zasłużonych wystawców psów myśliwskich. Kol. Przemysław prezentował swojego czempiona – małego gończego gaskońskiego. Piesek jak i jego właściciel na wybiegu prezentowali się wyśmienicie.
Na podsumowanie należy dodać, że w tym roku wystawy jak i targi łowieckie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wśród tłumu zwiedzających można było spotkać również dużą grupę kolegów z naszego Koła.

 

Okręgowy Zjazd Delegatów PZŁ w Rzeszowie

27 września 2024r. w Rzeszowie odbył się XXIV Okręgowy Zjazd Delegatów Okręgu Rzeszowskiego. Zjazd otworzył nowy przewodniczący Zarządu Okręgowego – Łowczy Okręgowy kol. Tomasz Kulesza. Przy dźwiękach rogu myśliwskiego wprowadzono sztandar Okręgu Rzeszowskiego. Kolega Łowczy przywitał przybyłych delegatów i zaproszonych gości. Nasze  Koło reprezentowane było przez delegatów: kol. Krzysztofa Kopcia, kol. Stanisława Lorysia oraz kol. Stanisława Siuzdaka. Obecny był także kol. Jerzy Perec, który został zaproszony przez Zarząd Okręgowy. Przystąpiono do wyboru Prezydium Zjazdu Delegatów na nową kadencję. Przewodniczącym został wybrany kol. Jerzy Borcz, natomiast jednym z zastępców przewodniczącego został członek naszego Koła kol. Stanisław Loryś. Następnie zatwierdzono sprawozdania za rok 2023 Zarządu Okręgowego, Okręgowego Sądu Łowieckiego, Okręgowego Rzecznika Dyscyplinarnego, Zespołu Nadzorczo – Kontrolnego. Po głosowaniach Kol. Tomasz Kulesza – Łowczy Okręgowy naświetlił plan działalności i budżetu Zarządu Okręgowego na rok 2024. Kol. Bartłomiej Peret Członek Naczelnej Rady Łowieckiej przedstawił informacje o działalności Rady. Wybrano Członków Zespołu Nadzorczo – Kontrolnego oraz Komisję ds. opiniowania wniosków kół łowieckich dotyczących dzierżawy obwodów łowieckich. Wybrano również członków okręgowej Kapituły Odznaczeń Łowieckich. Członkiem tej kapituły ponownie został wybrany nasz kol. Jerzy Perec. W uchwale zjazdowej znalazła się również pozycja dotycząca podziękowania za wkład i zaangażowanie w rozwój naszego okręgu dla kol. Marcina Hendzla – ustępującemu Łowczemu Okręgu Rzeszowskiego.  Następna uchwała zobowiązała delegatów do zwrócenia się do członków kół macierzystych o współpracę z zarządami kół w ustalaniu granic i obszarów obwodów łowieckich.  Na tym zjazd zakończono. Sztandar Okręgu Rzeszowskiego wyprowadzono.

Pies naszego Kolegi dwukrotnie najlepszym psem danej rasy.

W dniach 20.04 oraz 29.09.2024r. członkowie naszego Koła uczestniczyli w Krajowych wystawach psów myśliwskich w Krakowie oraz Krośnie. Pies kol. Przemysława Andryśkiewicza zdobył dwukrotnie ocenę doskonałą oraz tytuł BOB (najlepszy pies danej rasy). Z uwagi na rzadkość rasy poniżej krótka charakterystyka naszego czempiona.  Mały gończy gaskoński to stara rasa, wywodząca się od dużych gończych gaskońskich. Rasa ta długo pozostawała w ukryciu, ponieważ gończe z Gaskonii były hodowane jedynie przez myśliwych i tylko jako psy użytkowe. Hodowcy przeważnie nie rejestrowali miotów w organizacjach kynologicznych, a tym bardziej nie pokazywali ich na wystawach. Historia zarówno małych, jak i dużych gończych gaskońskich zaczęła się we Francji i sięga wieku XIV, kiedy to Gaston Phoebus – hrabia de Foix i autor „Księgi Łowów” – wyhodował słynną wówczas sforę „błękitnych psów”, które radziły sobie z wilkami, a także polowały na niedźwiedzie i dziki. Przez kolejne stulecia, poprzez starannie ukierunkowaną hodowlę, stworzono dwie odmiany gończego gaskońskiego – małą i dużą, także odmiana mniejsza jest wynikiem celowej redukcji wzrostu dużego gończego gaskońskiego, bezpośrednio związanej z jej użytkowością. Mniejszy gończy był potrzebny do polowania na zające i inną drobną zwierzynę. Mały gończy gaskoński to pies o czułym węchu, który wykorzystuje podczas polowania, dostosowuje się do innych psów i pracy w grupie, stąd dobrze poluje w sforach. Wymaga konsekwentnego prowadzenia. Jako inteligentny i wytrwały przedstawiciel ras myśliwskich chętnie się uczy i wykonuje polecenia swego przewodnika. Jest psem przyjaznym, bez skłonności do agresji. Mały gończy gaskoński potrzebuje dużo ruchu. Realizuje się na konkursach tropowców i dzikarzy, a także w zwykłej zabawie w szukanie przedmiotów. Małe gończe gaskońskie potrafią trzymać się tropu nawet przy niesprzyjającej pogodzie i w trudnym terenie. Wytrwałe, silne i chętnie współpracujące z człowiekiem, nadają się do polowania na zające, ale także na dziki, lisy i inną zwierzynę.

Mały gończy gaskoński jest wszechstronnym psem myśliwskim, używanym do polowania z bronią palną, czasami do polowania par force. Najczęściej używany do polowania na zające, ale poluje także na grubą zwierzynę. Bardzo charakterystyczną cechą tej rasy jest jego granie w gonie – nie do pomylenia z innymi rasami, trudno opisać, to trzeba usłyszeć! W trakcie pracy psy tej rasy raczej nie dążą do zwarcia ze zwierzem tym samym nie stają się częstymi „klientami” lecznic weterynaryjnych działających całodobowo